Tynkowanie ścian

Prawie każdy z nas kiedyś staje przed problemem, jakim jest wykańczanie mieszkania czy domu. Czasem jest to tylko położenie paneli czy wykładziny, pomalowanie lub wytapetowanie. Nierzadko jednak dochodzi do tego, że musimy zająć się etapami które powinny być wykonane już na etapie budowy domu. Mówiąc o wykańczaniu mieszkania czy też domu zakupionego w stanie surowym, trudno nie odnieść się do niezwykle ważnego tematu jakim jest tynkowanie ścian. Farby jak wiadomo nie da się położyć na gołe cegły. Tynkowanie potrafi być procesem dość żmudnym i monotonnym, czasami na jednym tynkowaniu praca się nie kończy. Zwykle wykonuje się to w dwóch lub trzech etapach, zależnie od tego jaki tynk posiadamy i jaką technikę stosujemy. Dużo zależy też od naszych ścian.

Mówiąc o tynkowaniu ścian wewnątrz domu do wyboru mamy właściwie 2 rodzaje tynków: tynki cementowe i tynki cementowo-wapienne. Pomiędzy nimi jest oczywiście kilka różnic.
Tynki cementowe są mieszanką piasku, cementu i wody. Uważane za dość odporne, często używa się ich np. w łazienkach. Problem stanowi jednak ich wyrabianie, które jest dość ciężkie.
Tynki cementowo-wapienne można uzyskać już na budowie, jednak z uwagi na to, że składniki trzeba dobrać dość optymalnie, pewniejszą opcją jest zakupienie gotowej mieszanki. Tynki cementowo-wapienne mogą być ostatecznym wykończeniem ściany jak i stanowić podbudowę pod takie elementy jak np. glazury.
Ten rodzaj tynku jest mniej odporny na uszkodzenia oraz wilgoć, jest za to łatwiejszy do wyrobienia.

Tynki dzielimy także ze względu na sposób narzucania. Mamy tynki tradycyjne oraz maszynowe. Tynki maszynowe są znacznie łatwiejsze w nakładaniu, gdyż układane są za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych. Powstają także w agregacie, nie musimy więc sami martwić się o ich mieszanie. Tynkowanie takie jest o wiele krótsze i szybsze.

Zobacz tez: Tynki gipsowe Kraków | Inside-System.pl