Tynki cementowo-wapienne w naszych domach

Decydując się na budowę domu, musimy rozważyć wiele kwestii dotyczących sposobu wykończenia budynku. Jedną z takich kwestii jest to, jaki tynk lepiej położyć. Wśród różnych rodzajów tynku dwa najpopularniejsze to tynk gipsowy i tynk cementowo-wapienny. Każdy z tych tynków ma swoich zwolenników.

Zaletą tynków gipsowych jest ich prostota – lekko się je nakłada i lekko po nich maluje. Tynki gipsowe dobrze przyjmują kolor i zapewniają dużą gładkość otynkowanych powierzchni, bez konieczności angażowania dużych nakładów pracy. Na tym jednak zalety tynków gipsowych się kończą. Tynki cementowo wapienne, choć nieco trudniejsze do nałożenia mają całe mnóstwo zalet, które docenić można w trakcie długoletniego użytkowania otynkowanych ścian. Po pierwsze tynki cementowo wapienne są o wiele trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich duża trwałość sprawia, że nadają się zarówno do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Dodatkowo tynki cementowo wapienne nie chłoną wilgoci. Jest to podstawowa przewaga tego rodzaju tynków nad tynkiem gipsowym. Dzięki temu, tynk cementowo wapienny można stosować w pomieszczeniach narażonych na zawilgocenie, a wiec w łazienkach, kuchniach i piwnicach. Jeszcze jedną zaletą tynku cementowo wapiennego jest jego niska reaktywność, dzięki czemu można go bez przeszkód kłaść na wystające elementy stalowe. Tynk gipsowy w takiej sytuacji powoduje korodowanie stali i po pewnym czasie, na jego powierzchni w miejscu kontaktu z niezabezpieczona stalą, pojawiają się rdzawe wykwity. Wiele osób narzeka na trudności w przygotowaniu tynku cementowo wapiennego z zachowaniem odpowiednich proporcji. Tylko odpowiednio przygotowany tynk zapewnia bowiem zachowanie wszystkich jego właściwości. Można sobie jednak łatwo z tym problemem poradzić, stosując do pracy gotowe kupne mieszanki tynku.

Zobacz: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside-system.pl