Sprowadzanie zwłok – formalności

Śmierć bliskiej osoby jest smutnym wydarzeniem dla jej bliskich i znajomych. Czasem możemy się z nią oswoić. Taka sytuacja dotyczy zazwyczaj osób ciężko chorych, kiedy wiemy, że zostało im już coraz mnie czasu.

Zdarzają się jednak nagłe przypadki, kiedy ktoś ginie w wypadku samochodowym albo innym nieszczęśliwym zdarzeniu. Wówczas to dla rodziny traumatyczna sytuacja.

Jeszcze innym przypadkiem są zachorowania na raka, kiedy dowiadujemy się, że bliskiej nam osobie zostało pół roku czy rok życia.
Niestety, ból i smutek po śmierci bliskiej osoby szybko zderzają się z rzeczywistością. Bowiem musimy zająć się organizacją pogrzebu. Do naszych obowiązków należało będzie wykupienie miejsca na cmentarzu, wynajęcie firmy, która zorganizuje pogrzeb, zamówienie mszy, wybór trumny i zakup ubrania dla zmarłej osoby. Zorganizowanie pogrzebu wiąże się ze sporymi wydatkami finansowymi.

Sytuacja staje się tragiczna, kiedy osoba nam bliska umiera za granicą. Sprowadzanie zwłok z zagranicy obwarowane jest formalnościami. Możemy zlecić to, po wydaniu odpowiedniego upoważnienia, firmie pogrzebowej.
Możemy również zająć się tym na własną rękę. Na początku trzeba złożyć odpowiedni wniosek (przedkłada się go prezydentowi lub staroście miasta). Później dostarczyć akt zgonu albo inny dokument potwierdzający śmierć. Po uzyskaniu zgody od starosty albo prezydenta musimy zwrócić się do konsula, który ma swoją placówkę na terenie kraju, w którym zmarł nasz bliski. Tutaj znowu mamy obowiązek złożenia kilku ważnych dokumentów. Po uzyskaniu tej zgody otrzymujemy opieczętowaną trumnę lub urnę z prochami.

Przewóz zwłok z zagranicy odbywa się w specjalnej, metalowej trumnie. Jest ona wyposażana w substancję chłonną. Z reguły jest to transport lotniczy. Niektóre kraje, jak np. Egipt przed przetransportowaniem zwłok, zabalsamują je.

Zobacz też: Sprowadzanie zwłok | Epitafium Przewozy