Powodzie i podtopienia

Powodzie w Polsce są prawdziwym problemem i co roku i pomimo gruntownych przygotowań zalewają tysiące domów i mieszkań. Zapobieganie powodzią to niełatwe zadanie i wiąże się z wieloma dużymi inwestycjami na terenie całego kraju. Zabezpieczenie brzegów rzeki nigdy nie będzie proste ze względu na naturalną kolej rzeczy jaką jest wylewanie rzek. Na przykład w starożytnym Egipcie wylewy nilu były źródłem utrzymania prawie całego państwa. Występowanie rzeki z brzegów jest całkowicie normalne i wiąże się z cyklami w przyrodzie. Im więcej będziemy ingerować w koryto rzeki poprzez zmienianie jej biegu, odcinanie dopływów czy budowanie tam tym bardziej tragiczne w skutkach będą coroczne powodzie. Zmieniając bieg rzeki nie tylko narażamy się na większe podtopienia, lecz niszczymy też wiele naturalnych siedlisk różnych gatunków zwierząt. Rząd wprowadza coraz więcej programów ochrony przyrody i zwierząt lecz to wciąż za mało a większości dawno poczynionych zmian nie da się już odwrócić.

Inną sprawą jest usuwanie skutków powodzi. Nieodpowiednie lub nieprofesjonalne usunięcie zniszczeń popowodziowych może doprowadzić do poważniejszych zniszczeń. Najważniejszą sprawą jest osuszanie fundamentów [ekodocieplenia.com]. Bez porządnego osuszenia fundamentów może zawalić się cały budynek. Podmycie podstawowych struktur budynku może być fatalne w skutkach i wiązać się z wielkimi kosztami. Osuszanie budynków  to naprawdę ważna sprawa i nie należy jej lekceważyć.

Zawsze przed sezonem powodziowym warto przygotować siebie oraz swoją rodzinę. Należy znać drogi ewakuacyjne oraz sygnały używane podczas powodzi. Nawet jeżeli nie mieszkamy w pobliżu rzeki warto znać postępowanie w przypadku zagrożenia powodziowego, gdyż przy naprawdę intensywnych ulewach zagrożenie stanowią także studzienki kanalizacyjne.