O ciąży słów kilka

Ciąża to specjalny czas w życiu każdej kobiety. Pod sercem nosimy małą istotkę, która po dziewięciu miesiącach obwieści światu swoje istnienie głośnym krzykiem. Ale zanim to nastąpi, czeka nas długa droga, która niekoniecznie będzie usłana różani. Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnych badaniach USG, do których wykorzystywane są Ultrasonografy [trimed.pl], czyli specjalne urządzenia, które wykorzystują zjawiska odbicia ultradźwięków. Dzięki takim badaniom możemy sprawdzić czy nasz maluszek rozwija się prawidłowo i w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki.

Przyszłe mamy powinny ze szczególną uwagą dbać o siebie  i swoje zdrowie, ponieważ dolegliwości mogą odbić się na zdrowiu dziecka. Podczas ciąży kobieta jest szczególnie narażona na groźne infekcje. Dlaczego podczas ciąża infekcje pojawiają się? Niestety ciąża powoduje, że środowisko pochwy staje bardziej przyjazne dla różnych drobnoustrojów. Dzieje się tak, ponieważ działanie hormonów wpływa na zmianę pH pochwy z kwaśnego na bardziej zasadowe, w którym bakterie i grzyby z łatwością się namnażają. Ponadto system odpornościowy jest osłabiony i trudniej mu się bronić przed infekcjami. Jest to tym niebezpieczniejsze, że mogą one powodować pęknięcie błon płodowych i przedostanie się drobnoustrojów do organizmu dziecka, a także prowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego, jeśli tylko zaobserwujesz u siebie jakieś niepokojące objawy, idź do lekarza. W razie potrzeby dobierze odpowiednie antybiotyki, które pomogą w bezpieczny dla Ciebie i dziecka sposób pokonać infekcję.

Niewiele osób jest świadomych, że powołując na świat jedno życie można także uratować inne. A dzieje się tak za sprawa krwi pępowinowej, która jest bogata w komórki macierzyste. Są to pierwotne, niedojrzałe i niewyspecjalizowane komórki układu krwiotwórczego, posiadające zdolności do samoodnowy i różnicowania się, dzięki czemu dają początek wszystkim komórkom organizmu. Dzięki temu można pomóc wielu osobom z chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Taką krew pępowinową zbiera i przechowuje specjalny Bank krwi pępowinowej (bezcennydar.pl). W Polsce istnieją trzy publiczne banki oraz kilka rodzinnych banków krwi, gdzie można przechowywać krew pępowinową na potrzeby własnej rodziny.