Najpopularniejsze tynki w naszych domach!

Niewątpliwie, swego czasu w zasadzie wszyscy korzystali zawsze z tynków wapiennych. Czasy te jednak już się skończyły, dzisiaj zdecydowanie prym wiodą tynki gipsowe oraz tynki cementowo wapienne. Skąd wzięła się ich popularność? Które tynki są lepsze?
Co warto wiedzieć o tynkach gipsowych?

Tego typu gipsy zdają się być dzisiaj zdecydowanie najpopularniejsze. Wydaje się, że powodów takiego stanu rzeczy jest dosyć wiele. Na pewno duże znaczenie ma wytrzymałość tynków gipsowych. Zarówno jeśli chodzi o wytrzymałość mechaniczną jak i chemiczną tynki gipsowe zdają się przeważać nad tynkami cementowo wapiennymi.

Ponadto, przygotowanie tego typu tynków zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Jest ono po prostu łatwiejsze, podobnie jak ich kładzenie na ścianach. Zwykle tynki gipsowe kładzie się na ścianach ugruntowanych, a wszystko po to, aby tynk lepiej trzymał się ściany.

Wydaje się również, że przeważnie ściany z tynkami gipsowymi są gładsze. Po prostu łatwiej jest otrzymać zadowalający efekt remontu, jeśli wykorzystuje się właśnie tynki gipsowe. Nie oznacza to oczywiście, że decydując się na tynki cementowo wapienne nie można mieć gładkiej ściany, jednak praca wymaga bardziej fachowego podejścia.

Zalety tynków cementowo wapiennych

Generalnie jednak fachowcy raczej polecają tynki gipsowe, jednakże nie oznacza to wcale, że nie warto korzystać nigdy z tynków cementowo wapiennych. W niektórych sytuacjach wydają się one być jednak lepsze, gdyż mają pewne zalety, których nie posiadają tynki z gipsu. Między innymi chodzi o to, że gips powoduje często korozję metalowych elementów przymocowanych do ściany. Jeśli chodzi o tynki cementowo wapienne, problem tego typu w ogóle nie występuje. Niemniej jednak, w przypadku tynków gipsowych także nie jest to jakiś wielki problem, gdyż wystarczy korzystać z elementów, które nie ulegają korozji.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System