Dylematy rodziców

Chyba każdy rodzic oczekujący na przyjście upragnionego dziecka, stara się dla niego zaplanować jak najlepsze przyjecie. Już na wiele miesięcy przed porodem rodzice wybierają rozmaite akcesoria i sprzęty dla dzieci. Zazwyczaj w zakupach śpioszków, butelek, becików i gryzaków nie ma umiaru. Podobnie zachowują się najbliższa rodzina i bliscy, którzy zasypują młodych rodziców prezentami. Oczywiście w grę wchodzą także poważniejsze zakupy takie jak łóżeczko dla malucha, kołyska, wanienka czy wózek, a te zakupy należą już do znacznie kosztowniejszych.

Niestety rodzice oczekujący na narodziny dziecka muszą się spodziewać nie lada wydatków. Zakup całej wyprawki dla dziecka to często koszt kilku tysięcy złotych, nie wspominając już o akcesoriach, które zaraz po narodzinach dziecka trzeba będzie kupować na bieżąco. Pieluszki, odżywki, kosmetyki i kremy to także bardzo kosztowne wydatki. Skąd też młodzi rodzice mają nastarczyć na to wszystko? Co prawda państwo wychodzi naprzeciw potrzebom, wypłacając rodzicom becikowe, jednak każdy kto miał już okazję je dostać jest świadom, na jak niewiele wydatków ono starcza.

Ostatnio pojawił się bardzo modny, nowy wydatek na nowonarodzone dzieci. Wydatek ten to jednak bardziej lokata na przyszłość. Chodzi konkretnie o pobór i przechowywanie substancji jaką jest krew pępowinowa zawierająca komórki macierzyste (więcej na bezcennydar.pl). Inwestycja ta ma na celu przechowywanie krwi przez bank komórek macierzystych, tak by krew ta mogła zostać wykorzystana w przyszłym leczeniu dziecka od którego zostanie ona pobrana, bądź też rodzeństwa tego dziecka. Należy wspomnieć iż nie jest to mały wydatek, samo pobranie krwi przy porodzie to koszt ok. 2 tysięcy złotych. Ceny wahają się w zależności od tego jaki bank krwi pępowinowej (zob. krewpepowinowa.pl) się wybiera, jednak przechowywanie krwi przez następne lata to również wydatek rzędu kilku a nawet kilkunastu tysięcy. Niestety w Polsce jeszcze niewielu rodziców stać na taki luksus. Młodzi rodzice stający w obliczu zakupu wielu akcesoriów dla swojego dziecka najczęściej wybierają tylko te najpotrzebniejsze. Wtedy też krew pępowinowa idzie w odstawkę. Niestety rezygnacja z poboru krwi przy porodzie to decyzja wiążąca. Jeżeli rodziców nie stać na pobranie krwi w chwili porodu, nie będą mogli tej czynności powtórzyć za kilka lat, kiedy będzie ich już na to stać. Dobrą inicjatywą wydaje się składka najbliższej rodziny np. w formie prezentu dla urodzonego dziecka, bądź prezentu na Chrzcie Świętym. Bo jaki lepszy prezent można dać zarówno dziecku jak i jego rodzicom, jak możliwość zdrowia w przyszłości….