Dekoracyjność drewna

Wiele jest zastosowań dla materiału, jakim jest drewno. Niewątpliwie posiada ono wiele walorów dekoracyjnych, a ponadto jest to materiał, który łatwo poddaje się obróbce, przez wykorzystywany jest w produkcji – zarówno masowej, jak i rzemieślniczej – różnego rodzaju artykułów dekoracyjnych do domu. Wytwarzane są z niego świeczniki, wazony, podstawki, ramki drewniane, stoliki, gazetniki, podstawki pod parasole, wieszaki, itd.

Drewno stwarza wrażenie swojskości, wnosi do wnętrz wrażenie ciepła oraz rustykalnego stylu. Niektóre rodzaje drewna łatwiej niż inne poddają się obróbce, prościej jest z niech wykonać rozmaite elementy – jak np z drewna sosnowego lub świerkowego. Jest ono jednak mniej wytrzymałe, a z reguły tańsze. Najbardziej podatnym na obróbkę i kształtowanie jest drewno lipowe – miękkie, jasne, poddające się szlifowaniu lub wycinaniu. Zdecydowanie wytrzymalsze jest drewno twarde – jesionowe, orzechowe, bukowe czy czereśniowe. Niektóre rodzaje są uważane za bardziej szlachetne – np. drewno dębowe, często wykorzystywane do produkcji mebli służących przez wiele pokoleń. Przekłada się to – co zrozumiałe – na ich cenę, gdyż są wyraźnie droższe od innych. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się w wystroju wnętrz rodzaje drewna egzotycznego, takie jak tek, heban, palisander.

Drewno egzotyczne jest wykorzystywania do wykonywania ekskluzywnych wykończeń oraz produkcji niebanalnych dodatków. Warto w dzisiejszych czasach wrócić do drewna i wykorzystywać je jako materiał dekoracyjny, ponieważ jest ono odbierane jako bardziej naturalne, niż tworzywa i laminaty. Jest też bardziej uniwersalne, pasuje bowiem do wnętrz zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Należy jednak pamiętać o tym, aby użyte do produkcji artykułów dekoracyjnych i mebli drewno pochodziło z legalnych źródeł i było pozyskane z zachowaniem poszanowania dla warunków ochrony środowiska i zasobów dzikiej przyrody.

Zobacz też: Ramki drewniane | http://www.nielsenpolska.pl/