Ciążą a grupa krwi

Ciąża u kobiety wzbudza zazwyczaj wielką radość, ale i ogromne obawy. Myśl o przyszłym porodzie, o zdrowiu dziecka i o tym, jak będzie wyglądało życie, gdy maluszek się urodzi, często wzbudza wielkie obawy  i niepokój – zwłaszcza kwestie związane ze zdrowiem. Jednak ciąża to nie choroba i zazwyczaj wszystko przebiega dobrze. Oczywiście badać się powinny wszystkie kobiety. Kontrola podczas ciąży jest jedną z najważniejszych rzeczy. A badania dziś są bardzo dokładne. Możemy dokładnie zdiagnozować maleństwo a pomagają nam w tym na przykład echokardiografy (www.trimed.pl).

Poważnym niebezpieczeństwem dla dziecka i matki był kiedyś konflikt serologiczny. Jeżeli Współczynnik RH jest inny u matki i u dziecka, dochodzi do wytwarzania przeciwciał, które atakują krew dziecka. Jest to bardzo niebezpieczne, jednak dziś możemy spokojnie stosować profilaktykę w przypadku, gdy rodzice dziecka mają właśnie współczynniki RH+ i RH-.  Ważną decyzją, jaką matka musi podjąć jeszcze przed porodem, jest to, czy pobrać podczas porodu krew pępowinową, w której zawarte są lecznicze komórki macierzyste. Należy poinformować o tym odpowiedni bank krwi pępowinowej (www.bezcennydar.pl). Coraz więcej osób decyduje się na pobieranie krwi pępowinowej, chociaż nie jest to tanie.

Samo pobranie krwi podczas porodu to koszt około dwóch tysięcy złotych. Miesięczny koszt przechowywania w banku krwi wynosi średnio czterysta złotych miesięcznie. To dość spora kwota, która jednak może uratować życie naszemu dziecku i jego rodzeństwu w przyszłości. Niestety w niektórych przypadkach okazuje się, że organizm dziecka odrzuca taki autologiczny przeszczep. Wtedy niestety okazuje się, że komórki macierzyste nie zostaną przeszczepione, do niczego się nie przydadzą. Być może jednak będą odpowiednie dla rodzeństwa naszej pociechy.

REKLAMA: Zobacz jak przebiega mikrodermabrazja Kraków [farmaurody.com.pl]